Dwa dokumenty Leona Sołtysiaka "Jamesa"

18.06.2015

Struktury powojennego podziemia antykomunistycznego w powiecie radzyńskim oparte były na konspiracji stworzonej przez Polskie Państwo Podziemne w okresie II wojny światowej i przetrwały do kwietnia 1947 r. Od początku okupacji niemieckiej najliczniejszą formacją zbrojną był tu Związek Walki Zbrojnej, przekształcony w lutym 1942 r. w Armię Krajową. Po jej rozwiązaniu w styczniu 1945 r. w radzyńskim podziemiu niepodległościowym doszło do scalenia struktur AK i Narodowych Sił Zbrojnych, a powstała w ten sposób organizacja przyjęła nazwę Samoobrona, by we wrześniu 1945 r. podporządkować się nowo powołanemu Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość.

 

Zapraszam do lektury edycji dwóch dokumentów archiwalnych: rozkazów Komendanta Obwodu Radzyń Leona Sołtysiaka ps. „James” wytyczających kierunki działań informacyjnych i organizacji tutejszych struktur podziemia antykomunistycznego.

 

Materiał opublikowałem w 13 tomie "Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego".

Online dostępny jest pod linkiem: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-8bc2770b-ea1e-4393-b5fb-c09eafca5583

 

 

 

Please reload

Featured Posts

Archiwum, pandemia i Facebook

April 23, 2020

1/10
Please reload

Archive
Please reload

Follow Us
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now